54 mirtys, kurių galima buvo išvengti. Kurioje statistikos pusėje šią vasarą būsi tu?
„Ar jau pasiruošęs vasarai?“ Išgirdę šį klausimą pradedam vardinti savo tobulus atostogų planus, maršrutus, pirkinius ar pramogas. Ir be jokios abejonės − nei vienas neplanuojame nelaimingų atsitikimų. Bet dalis tobulų planų galiausiai dūžta, lydimi žodžiais: „Jei tik būčiau žinojęs…“. Jei būčiau žinojęs, kad čia gilu. Jei būčiau žinojęs, kad neteksiu jėgų. Jei būčiau žinojęs, kad viena neatidumo akimirka gali pražudyti…
99% skendimų mirčių galima buvo išvengti, jeigu žmonės būtų žinoję daugiau ne tik apie malonumą, bet ir apie saugumą vandenyje.
Skendimas − dažniausia vaikų mirties priežastis.
Ar nustebsite sužinoję, kad pagrindinė skendimo priežastis visai ne srovė, duobė ar atsitiktinumas, o netinkamos pagrindinės nuostatos, žinių ir gebėjimų stoka?
Saugumo vandenyje žinios ir įgūdžiai, be jokios abejonės, yra labai svarbu. Tačiau dar svarbesnis yra požiūris i veiklas vandenyje. Liūdniausia, kad dažnai jis būna klaidingas ir pakeisti šį požiūrį be galo sudėtinga. „Labai skaudi nelaimė nutiko… Bet tokia situacija, kurios neįmanoma buvo išvengti…“. Arba: „Baimė nuskęsti? Oi, ne! Aš juk nuo vaikystės visai neblogai plaukiu!” Šios nuostatos, deja, yra ne tik klaidingos, bet ir labai pavojingos.
Lietuviai − skendimo čempionai.
Lietuva priskiriama prie vandeningu šalių, esame turtingi 3000 ežerais, 30 000 upėmis, jūra ir kitais vandens telkiniais. Bet kiek turime nuostabių vietų pasidžiaugti vasaros malonumais, tiek pat turime ir pavojingų, kur gali įvykti nelaimė.
Mūsų šalyje kiekvienais metais nuskęsta apie 150 žmonių, t.y. daugiau nei 5 atvejai 100 000 gyventojų. Pagal skendimų skaičių, Europoje dalinamės pirma vieta kartu su Latvija. Pasauliniame kontekste atrodome ne ką geriau − iš 183 šalių esame tarp Pietų Korėjos bei Bangladešo ir tai yra 34 vieta.
O kaip norėtųsi būti su Olandais, Anglais, Vokiečiais, Australais. Deja, Lietuva priskiriama prie tų šalių, kuriose situacija yra labai bloga, todėl būtina imtis neatidėliotinų priemonių jai gerinti.
Vieną iš tokių priemonių esame parengę kartu su Vilniaus savivaldybe. Ir nors ji skirta atkreipti Vilniečių dėmesį, labai tikimės, kad ir kitų miestų savivaldybės prisijungs prie jos.
Nuskęsti gali kiekvienas, nors neturėtų nei vienas!
Vasara, be jokios abejonės, tai pirmiausiai nuotykiai ir pramogos. Tačiau yra ir kita medalio pusė, kuri akimirksniu gali sugriauti ne tik vasaros linksmybes, bet ir virsti gyvenimo tragedija.
Vieną sekundę gali šėlioti pursluose, o kitą jau varžaisi dėl savo gyvybės. Vanduo ką tik buvo draugas, staiga tapo varžovu! Lemiamas taškas bus skirtas jam ar tau? Svarbiausia gyvenimo kova, kur medalis tik vienas. Kas jį gaus? Kieno rezultatas bus svaresnis? Ir kurioje pusėje būsi tu: ar apginsi gyvybės medalį?
Liepos 25 d. minima Pasauline skendimo prevencijos diena, siekiant didinti visuomenės sąmoningumą ir skatinti nacionalinius veiksmus. Ta proga „Plaukti-NEskęsti“ komanda Simona Sigariova ir Zana Skridliene, kartu su Vilniaus savivaldybe ir Vilnius active, sostinė organizuoja iniciatyvą visuomenės dėmesiui atkreipti. Kad TU ir tavo brangūs žmonės netaptų liūdnąja statistikos dalimi.
Kaip prie šios iniciatyvos galėtum prisidėti ir tu?
Prisidėti gali kiekvienas iš mūsų, visų pirma stengdamasis išvengti nelaimės pats ir tokiu būdu mažindamas skendimų skaičių Lietuvoje. Taip pat prisidėdamas prie informacijos sklaidos, taip apsaugodamas ne tik savo artimuosius, bet ir visai nepažįstamus žmones!
Sužinok, dalinkis informacija, išmok!
Sužinok:
> Skęstamumo priežastis;
> Saugumo taisykles;
> Pavojus;
> Savipagalbos būdus.
Dalinkis informacija:
> Šeimoje;
> Su draugais;
> Kaimynais;
> Kolegomis;
> Socialiniuose tinkluose.
Išmok:
> Panerti;
> Plūduriuoti;
> Plaukti;
> Gaivinti;
> Gelbėti;
Tik veikdami išvien galime keisti statistiką!
Kviečiame ir kitas savivaldybes aktyviai jungtis ir tapti saugaus elgesio vandenyje ir prie vandens ambasadoriais! Ypač tas, kurios turtingos ežerais, upėmis ar jūra. Ir tas, kurios brangina kiekviena savo žmogų. Kartu galime išvengti nereikalingų tragedijų ir gelbėti gyvybes. Susisiekime ir pakeiskime statistiką, tegul Lietuva tampa saugi vandens šalis!
Nuskęsti gali kiekvienas, bet neturėtų nei vienas.
Ir galiausiai, turime asmeninį prašymą TAU: nenuskęsk šią vasarą! Pagalvok apie savo artimuosius, kurie gali nesulaukti tavęs grįžtant ir sielvartaus visą likusį gyvenimą.